Wydarzenia historyczne w F1:…

Wydarzenia historyczne w F1: 30 sierpnia #abcf1 zapraszam do obserwowania tagu 🙂

1937- urodził się Bruce Mclaren

Nowozelandczyk zapisał się na kartach historii Formuły 1. Założyciel legendarnego zespołu, który w pomarańczowym malowaniu ściga się do dziś. Jako kierowca zdobył wicemistrzostwo Formuły 1 w 1960 roku i dwukrotnie kończył sezon na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej (1962, 1969). W królowej sportów motorowych wygrał cztery wyścigi i piętnastokrotnie stawał na podium.

Poza Formułą 1 zwyciężył w 24-godzinnym wyścigu Le Mans w 1966 roku, oraz został mistrzem serii Can-Am w 1967 i 1969 roku.

Artykuł o 30 sierpnia można przeczytać również na stronie ABCF1

1992- Pierwsza wygrana Michaela Schumachera

Gwiazda przyszłego siedmiokrotnego mistrza świata zabłysnęła na torze Spa-Francorchamps, rok po zadebiutowaniu na tym obiekcie. Na podium dołączyli do niego kierowcy Williamsa Nigel Mansell (P2) i Ricardo Patrese (P3), czym zapewnili tytuł Mistrza Świata konstruktorów dla swojego zespołu.

1998- Szalone Grand Prix Belgii z dubletem Jordana

Wyścig przywitał widzów największym karambolem w historii Formuły 1. A to nie wszystko. Dokładnie sześć lat po swoim pierwszym zwycięstwie Michael Schumacher przywalił w Davida Coultharda podczas dublowania, a potem wk**wiony dokonał szarży na garaże Mclarena. Ekipa Jordana osiągnęła wybitny wynik, kończąc wyścig na pierwszym i drugim miejscu, zdobywając swoje pierwsze z 4 zwycięstw w Formule 1. Dla Damona Hill było to dwudzieste drugie, ostatnie zwycięstwo w karierze. Na drugium miejscu znalazł się jego teammate Ralf Schumacher. Na ostatnim stopniu podium stanął Jean Alesi, dla którego to było czterdzieste drugie, ostatnie podium w karierze.

2009- Przedostatnia wygrana Kimiego dla Ferrari, podium Fisichelli w Force India

Ostatnia wygrana przed dwuletnim odejściem Fina z Formuły 1. To był także jego przedostatni wygrany wyścig dla Scuderii Ferrari. Następna victoria w czerwonym bolidzie będzie mieć miejsce dopiero dziewięć lat później, w Grand Prix USA 2018. Giancarlo Fisichella zamienił niesamowite Pole Position w drugie miejsce, a trzeci był Sebastian Vettel. Robert Kubica zajął czwartą pozycję: to był drugi najlepszy rezultat Polaka w tamtym sezonie.

#f1 #abcf1 #historia #motoryzacja #wyscigi #formula1